Tomasz Szymborski Tomasz Szymborski
673
BLOG

Kto chce zlikwidować ośrodek TVP Katowice?

Tomasz Szymborski Tomasz Szymborski Polityka Obserwuj notkę 3

Poniżej list, jaki do Prezesa Zarządu TVP wysłała wczoraj przewodnicząca Rady Programowej Oddziału Telewizji Polskiej w Katowicach (skróty i pokreślenia moje - TS)


Katowice, dn. 22 lutego 2010r.


Szanowny Pan
Romuald Orzeł
Prezes TVP SA

 

Wyrażamy stanowczy protest przeciwko próbom faktycznej likwidacji Ośrodka TVP w Katowicach. Próba arbitralnego podziału na ośrodki emisyjne i produkcyjne nie poparta jakąkolwiek analizą zarówno techniczną, ekonomiczną a także socjologiczną i medioznawczą jest działaniem przeciwko społeczeństwu obywatelskiemu i może nosić też wręcz znamiona działania na szkodę spółki.

Tak jak utworzenie przed 10 laty, wbrew opiniom medioznawczym, pasma wspólnego doprowadziło do marginalizacji ośrodków regionalnych TVP, tak teraz planowana „reforma” doprowadzi do ich likwidacji. Ma się to odbyć tuż przed procesem cyfryzacji, który umożliwi ośrodkom regionalnym TVP nadawanie nawet całodobowego programu własnego.
Zawłaszczenie programu regionalnego odbyło się z pogwałceniem ustawy o radiofonii i telewizji.
Pod koniec lat 90-tych Telewizja Katowice nadawała jeszcze całodobowy program w tym kilkanaście godzin własnego – premierowego.

[...]

Pomimo pojawienia się konkurencji – pierwszej w Polsce prywatnej telewizji regionalnej TV Silesia - ośrodek utrzymał silną pozycję rynkową (oglądalność TVP Katowice w zasięgu regionalnym przewyższa o 150 % zasięg TVP Silesia w zasięgu ogólnopolskim, dane OBOP styczeń 2010).

TVP Katowice uzupełnia niedobory abonamentowe przychodami zewnętrznymi – między innymi przez pozyskiwanie środków unijnych (4 duże projekty o wartości 5 mln zł i kilkanaście mniejszych w latach 2006-2009) i produkcje komercyjne. Wysokość przychodów reklamowych i sponsorskich lokuje TVP Katowice w pierwszej trójce ośrodków regionalnych – razem z OTV Poznań i OTV Warszawa.

[...]

Warto zwrócić też uwagę na to, że projekt faktycznej likwidacji ośrodka TVP Katowice pozbawi regionalnej oferty programowej społeczeństwo, które można porównywać ze średnim państwem europejskim (w zakresie liczebności).
Województwo śląskie zajmuje powierzchnię 12 334 km2, co stanowi 3,9% powierzchni Polski. Mieszka tu 4,65 mln osób, co stanowi 12,18% ludności kraju.
[...]
Plany faktycznej likwidacji Ośrodka TVP Katowice niepokojąco zbiegają się ze staraniami Katowic i pozostałych miast aglomeracji górnośląskiej o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Przygotowywane są również nowatorskie rozwiązania ustawowe, których celem jest utworzenie metropolii górnośląskiej jako posiadającej osobowość prawną jednostki samorządu terytorialnego. Plany Zarządu TVP oznaczają zatem pozbawienie mieszkańców tych miast możliwości komunikowania się za pośrednictwem publicznej telewizji w istotnych dla nich sprawach ich małej ojczyzny, w krzewieniu rodzimej kultury, a także podcinają na starcie te cenne oddolne inicjatywy. Nie pierwszy to raz mieszkańcy województwa śląskiego są tak lekceważąco pozbawiani podmiotowości przez „Warszawę” i traktowani w tak oburzający sposób!
Umieszczenie Ośrodka TVP Katowice w gronie ośrodków jedynie emisyjnych jest wręcz skandalem!
Cała idea podziału ośrodków regionalnych jest chora, wg zasady "dziel i rządź!" - wartościując - chce się te ośrodki skłócić! Przez to uniemożliwić wspieranie się programowe i organizacyjne.
WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE ZASŁUGUJE NA SILNY OŚRODEK REGIONALNY TELEWIZJI POLSKIEJ!

Z upoważnienia Rady Programowej TVP Katowice

J. Jadwiga Chmielowska
Przewodnicząca

Być może wkrótce dowiemy sie o tym, komu i dlaczego zależy (zależało?) na praktycznie zlikwidowaniu katowickiego oddziału TVP. Tropy prowadzą wysoko...

szymborski[at]gmail.com

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka